Fotografitë e para: BMW Vision EfficientDynamics

Shko poshtë

Fotografitë e para: BMW Vision EfficientDynamics

Mesazh nga floroS prej Mon Aug 31, 2009 10:12 pm


BMW ka paraqitur fotografitë e para të kupesë sportive hibride. Vision Efficent Dynamic do të mund të shihet së shpejti në panairin e automjeteve të Frankfurtit.

Bëhet fjalë për një koncept i cili ka motor turbo me naftë në bashkëpunim me dy elektromotorë. Koncepti ka 2+2 ulëse, derisa përdorë dyer të cilat hapën lartë, i gjatë është 4.6 metra, 1.9 metra i gjerë dhe gjithsej 1.24 i lartë.

Me të vërtetë të jep përshtypje sportive, por ajo që është e veçantë tek ky koncept është mu ajo që fshihet nën kapakun e motorit. Në të gjendet motori trelitërsh 1.5 turbo me naftë, i vendosur tek boshti i prapmë. Zhvillon 163 kuaj fuqi dhe moment rrotullimi prej 290 Nm.

Fuqia transmetohet nëpërmes marshit DSG me gjashtë shpejtësi në boshtin e prapmë, derisa motorit me naftë i ndihmojnë dy elektromotorë - secili i vendosur në nga një bosht. Kështu, fuqia e përgjithshme e këtij koncepti ngritët në 346 kuaj fuqi me moment të rrotullimit prej 800 Nm.

Bavarëzet deklarojnë se shpejtësinë prej 100 kilometrash në orë ky automjet i bukur e arrin për 4.8 sekonda, derisa maksimalja është 250 kilometra në orë me shpenzim prej gjithsejtë 3.76 litrash në 100 kilometra.

_________________
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi