Shitje rekorde të BlackBerry

Shko poshtë

26092009

Mesazh 

Shitje rekorde të BlackBerry


Kompania Research in Motion (RIM) ka publikuar rezultatet për tremujorin fiskal veror, në mes muajit qershor e gusht janë shitur 8.3 milionë BlackBerry. Ky rezultat është i madh se ai i deritanishmi më i miri i cili ka qenë 7.8 milionë.

Gjithashtu, janë publikuar shifrat se aktualisht ka 32 milionë përdorues të BlackBerry, derisa gjysma e pajisjeve të shitura gjatë verës kanë në duart e përdoruesve të rinj.

Megjithatë, përkundër shitjeve rekorde të shitjes dhe përfitimeve për 3% më të mëdha të cilat gjithsej janë 3.53 miliardë dollarë, përfitimi i përgjithshëm i kompanisë është për 26% më e dobët sesa në tremujorin pranveror.

Për tremujorin vjeshtor RIM pret katër milionë përdorues të ri dhe përfitime në mes të 3.6 deri në 3.85 miliardë dollarë.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi