Astronomi, Chandra zbulon nje yll te ri

Shko poshtë

07112009

Mesazh 

Astronomi, Chandra zbulon nje yll te ri

Astronomet kane zbluluar nje yll te sapolindur ne Univers, duke hedhur nje hap gjigand ne rrugen e studimeve per momentet e par ate lindjes se Diellit tone.

Nje shperthim i fuqishem 330 vjet me pare u pasua nga procesi per krijimin e ketij ylli qe tashme ka nisur te funksionoje edhe pse eshte ende i ri. Zbulimi u krye nga Universiteti i Sauthampton ne Angli e ai i Albertas ne Kanada dhe eshte publikuar ne revisten “Nature”. Fale observatorit me rreze X te NASA-s, Chandra, kerkuesit kane identifikuar per te paren here zemren e supernovas se Kasiopese te vene re nga nje grup shkencetaresh britanike ne vitin 1680.

Sipas eksperteve, zbulimi i ketij ylli neutronesh eshte shume i rendesishem, pasi hedh nje hap ne rrugen e shkences per evolucionin termik te yjeve neutrone. Supernova Kasiopeja eshte nje nga me te rejat e galaktikes tone dhe ndodhet 11.000 vjet drite larg Tokes.

Ky lloj ylli ka nje veti shume te vecante pasi forca terheqese e yjeve neutrone eshte shume here me e madhe se ajo e Diellit. Atmosfera e tij eshte e perbere nga karboni si pasoje e moshes se re dhe nuk eshte mjaftueshem i ftohte per te akumuluar hidrogjen dhe helium.

_________________
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi