Virusi H1N1 pëson mutacion

Shko poshtë

Virusi H1N1 pëson mutacion

Mesazh nga citti_barca prej Sun Nov 22, 2009 9:30 pmVirusi A/H1N1, i njohur ndryshe si gripi i derrit, ka pësuar mutacion. Lajmi bëhet i ditur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në Gjenevë.
Mutacioni (ndryshimi i materialit gjenetik) është vërejtur tek mostrat e marra te dy persona në Norvegji, të cilët humbën jetën nga ky virus.

Deri tani ekspertët kanë shpresuar që virusi nuk do të pësonte mutacion, pasi mutacioni nënkupton se duhet të zhvillohen edhe lloje të reja vaksinash dhe mjekimi, pasi që virusi mund të bëhet rezistues ndaj trajtimeve aktuale.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi