Acidi folik dhe rreziku nga karcinoma

Shko poshtë

Acidi folik dhe rreziku nga karcinoma

Mesazh nga citti_barca prej Sun Nov 22, 2009 9:31 pmDihet që acidi folik parandalon zhvillimin e defekteve të shumta të lindjes, mirëpo një studim i ri norvegjez tregon edhe anën tjetër të medaljes.
Në fakt, duke analizuar 6.837 pjesëmarrës në studimin e tyre, ekspertët norvegjezë kanë treguar se marrja e acidit folik në një periudhë prej tre vjet e gjysmë, rrit rrezikun e përgjithshëm për karcinomë në 21%

Po ashtu, studimi i botuar në revistën Journal of the American Medical Association, ka vërtetuar se personat të cilët vuajnë nga sëmundja iskemike e zemrës, shtojnë më shumë rrezikun e tyre për të vdekur, nëse e marrin acidin folik si shtesë në ushqim.

Autorët e këtij studimi kanë kërkuar që të realizohen studime të mëtutjeshme për ndikimin e acidit folik në shëndet, duke qenë se ky preparat përdoret në masë të madhe te shtatzënat.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi