Më pak yndyra për lëkurë të shëndoshë

Shko poshtë

Më pak yndyra për lëkurë të shëndoshë

Mesazh nga citti_barca prej Sun Nov 22, 2009 9:35 pmPersonat të cilët janë mjekuar nga karcinoma e lëkurës duhet të zvogëlojnë konsumimin e yndyrave, ashtu që të mos përsëritet sëmundja.
Gjatë një studimi, shkencëtarët kanë analizuar shprehitë ushqyese të 457 meshkujve dhe 600 femrave në Australi.

Pas përcjelljes njëmbëdhjetë vjeçare të pjesëmarrësve në studim, është vërtetuar se personat të cilët kishin konsumuar yndyra kishin qenë për dy herë më të rrezikuar nga përsëritja e karcinomës.

Revista International Journal of Cancer njofton se ky është njëri nga studimet e shumta që paralajmëron personat që kanë vuajtur nga kanceri i lëkurës, që të heqin dorë nga ushqimi i pasur me yndyra.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi