Kujdes nga diabeti!

Shko poshtë

Kujdes nga diabeti!

Mesazh nga floroS prej Sat Mar 21, 2009 8:42 pm

Kujdes nga diabeti!

Rralle ndonje semundje tjeter ne dukje kaq
ee butee krijon nderlikime kaq te shumta e te renda sa diabeti. Rralle
ndonje semundje tjeter sa ai arrin te preke e te demtoje aq heshtazi e
ngadale thuajse te gjitha organet kryesore te trupit pa perjashtim dhe
sidomos enet e gjakut duke krijuar aksidente kaq dramatike e madje
tragjike. eudia eshte se vetem pak te semure me diabet e dine kete te
vertete dhe akoma me te pakte jane ata qe e besojne. Diabeti arrin
mjaft shpesh tei mashtroje viktimat e tij. Si, ne eemenyree


Se pari: Prej mosdijes, mosnjohjes se tij ! Shume
te semure nuk e dine qe diabeti krijon nderlikime. Nuk i njohin ato,
madje dhe kur vuajne prej tyre, nuk u shkon mendja tei lidhin me te.

Se dyti: genjehen nga forma apo paraqitja e ebutee e diabetit. Ata
kujtojne se vetem diabeti i erendee eai qe mjekohet me insulinee eshte
i rrezikshem, kurse diabeti ei lehtee pa shenja, me glicemi jo shume te
larte (qe mjekohet me diete ose hapa) eshte jo i demsheme.

Rreziqet reale te diabetit
Diabeti i pamjekuar ose i mjekuar keq krijon ne
menyre te sigurt nderlikime. Ato jane te shumellojshme. Sipas kohes se
shfaqjes mund te ndahen ne nderlikime te mprehta (akute, urgjente te
shpejta), te cilat do tei pershkruajme pas kapitullit te mjekimit, dhe
ne nderlikime te largeta, apo te ngadalshme, te cilat mund te grupohen
ne tri kategori te ndryshme, si me poshte:

1. Nderlikime qe shfaqen ne enet e imta te gjakut, ne kapilaret e arteriet me kaliber shume te vogel.
2. Nderlikime aterosklerotike ne enet e gjakut me kaliber te madh.
3. Infeksione e demtime ne inde e organe te ndryshme te organizmit.


Nderlikimet qe krijohen nga demtimet e kapilareve te gjakut dhe arterieve te vogla
Jane me karakteristike e me tipiket per diabetin.
Ato shfaqen zakonisht 3-10 vjet pas fillimit te tij, por vetem ne ato
raste kur mjekimi nuk eshte bere ne menyre te kujdesshme e te
vazhdueshme.

Sa me i vjeter te jete diabeti, sa me shume vjet
te jete i semuri me hiperglicemi, sa me e larte te jete niveli i saj
pra sa me i erregulluar te jete diabeti, aq me te shpeshta , me te
perhapura e me te renda do te jene keto demtime.

Preket e demtohet sidomos i tere rrjeti kapilar,
i cili eshte i perhapur ne te gjitha pjeset sado te vogla te
organizmit, ne te gjitha organet, duke shkaktuar erregullime ne
funksionin e tyre.

Nderlikimet ne sy, te shikimit

Se pari, keto demtime shfaqen e verehen ne
kapilaret brenda syrit, pikerisht ne ate shtrese te tij qe quhet
retine. Kjo eshte nje cipe shume e holle ne fund te syrit qe luan rolin
vendimtar per shikimin e fotografimin e objekteve.

Kapilaret e retines, nen ndikimin e
hiperglicemise kronike shumevjeeare, deformohen, mbyllen, eahen,
leshojne brenda ne sy lengje dhe hemorragji, te cilat cenojne retinen e
demtojne pamjen, deri ne verbim te plote.

Ky nderlikim quhet retinopatia diabetike dhe eshte nder
nderlikimet me te hershme e me te shpeshta te tij. Fatmiresisht ai nuk
zhvillohet per nje dite dhe as per nje vit. Duhen vite te tera qe
retina te arrije te prishet e te humbase pamjen. Zbulimi i demtimeve
fillestare qe quhen mikroaneurizma arrihet me nje kontroll fare te
thjeshte te fundit te syrit nga mjeku okulist. eshte koha qe gjitheka
mund te ndreqet.

I vetmi eilaee per te mjekuar retinopatine
sidomos ne fazat e fillimit, eshte mjekimi korrekt e shembullor i
diabetit, normalizimi me fanatizem i glikemise. Po nuk u be kjo, syte
jane ne edore te fatite.

Pervee mjekimit te mire te diabetit, ata duhet te kene kujdes te mos
perdorin asnje ilae te rekomanduar per arsye te tjera pa u konsultuar
me mjekun diabetolog.

Te semuret qe kane shenja hemorragjie ne retine
duhet, pervee diabetit, te kontrollojne vazhdimisht tensionin arterial,
ta mbajne ate gjithmone ne shifra normale e po qe i larte te perdorin
patjeter mjekim te vazhdueshem per ta ulur e normalizuar.

Ata duhet te kene kujdes te mos perdorin pa
pyetur mjekun ilaee te tilla si aspirina e te tjera, qe shtojne
hemorragjine e po keshtu te kene kujdes te menjanojne shtrengimet gjate
te dalurit jashte, kollitjen e forte, teshtimat qe mund te rendojne
hemorragjine.

Mire eshte qe i njejti okulist i zgjedhur ta
ndjeke dinamiken e ndryshime ne menyre periodike nga vitit ne vit dhe
te krijoje lidhje e bashkepunim me mjekun qe kuron diabetin e te
semurit.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi