Zbulohet gjeni përgjegjës për sulmet në zemër

Shko poshtë

Zbulohet gjeni përgjegjës për sulmet në zemër

Mesazh nga floroS prej Sun Mar 15, 2009 5:39 pm

Shkencëtarët holandezw kanë zbuluar një gjen i cili është
përgjegjës për insuficiencën akute të zemrës te të rinjtë, shkruan
revista shkencore "American Journal od Human Genetics".
Shkencëtarët
gjatë kohës së studimit kanë vërejtur fibrilacion idiopatik të
ventrikulit, një çrregullim i ritmit të zemrës deri tash jo aq i njohur
dhe i pashpjegueshëm.

Personat që vuajnë nga ky çrregullim ndjejnë kontraksione të shpejta të
muskulit të zemrës, të cilat e bllokojnë funksionimin normal të saj dhe
ngopjen e qelizave, që sjell edhe te sulmi në zemër.

Nëse çrregullimi nuk vërehet dhe shërohet me kohë, truri ngadalë do të
fillojë të marrë më pak oksigjen se sa është i nevojshëm, që në fund do
të rezultojë me një vdekje të papritur.

Çdo i katërti nga personat të cilët vuajnë nga kjo formë e këtij
defekti të trashëguar gjenetik, më së shpeshti vdesin para moshën
50-vjeçare të jetës.

Shkencëtarët kanë zbuluar se për këtë çrregullim është përgjegjës një fragment i kromozomit 7q36.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi