Shimpanzetë shkëmbejnë mishin për seks

Shko poshtë

12042009

Mesazh 

Shimpanzetë shkëmbejnë mishin për seks

Shimpanzetë femra shpesh lëshohen në marrëdhënie seksuale me
meshkujt të cilët me to ndajnë gjahun, kanë njoftuar shkencëtarët
gjermanë nga Instituti Max Plank në Leipzig, njofton Reuters.
"Rezultatet
e hulumtimit tonë kanë dëshmuar se shimpanzetë e egra shkëmbejnë mishin
për seks, dhe atë në baza afatgjate", ka thënë Christina Gomes, njëra
prej shkencëtareve të cilët i kanë mbikëqyrur këtë lloj majmunësh në
parkun nacional në Bregun e Fildishtë.
"Meshkujt të cilët ndajnë gjahun me gratë e tyre në këtë mënyrë
dyfishojnë shanset për çiftëzim, derisa femrat të cilat kanë vështirësi
në gjetjen e mishit, rrisin kaloritë e tyre pa mundim të madh dhe pa
rreziqe nga lëndime gjatë gjahut", ka thënë Gomes.
Shkencëtarët kanë raportuar se hipoteza e tyre “mish për seks” është
një sqarim i pranueshëm për kafshët siç janë shimpanzetë, sepse ato
shpesh ndërrojnë partnerët dhe në këtë mënyrë kanë më shumë zgjedhje.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi