Vetem 18% e shqiptareve perdorin internetin

Shko poshtë

14042009

Mesazh 

Vetem 18% e shqiptareve perdorin internetin
Interneti vazhdon te konsiderohet nje luks per konsumatorin shqiptar. Gjate 6 muajve te fundit, numri i perdoruesve te internetit ne vendin tone eshte rritur, por gjithesesi kjo shifer vazhdon te jete e ulet krahasuar me vendet e rajonit.
“Vetem 18% e shqiptareve perdorin internetin. Nje nga arsyet kryesore pse perdorimi i internetit ne Shqiperi nuk eshte ne nivelin e duhur eshte edhe penetrimi i ulet i telefonise fikse”, shpjegon specialisti Nuredin Hasanaj.

Numri ne rritje i ofruesve te internetit ne Shqiperi ka sjelle permiresim te teknologjise dhe konkurence ne cmime, te cilat gjate 6 muajve te fundit kane pesuar ulje, por duke ngelur serish ne nivele te larta.

“Cmimet e internetit jane pak me larte se ne vendet e rajonit, 10% me larte”, shton Hasanaj. Sipas tij, aktualisht shteti shqiptar ka vene ne zbatim ligje favorizuese per ofruesit e internetit, duke iu hapur rruget te gjithe atyre sipermarresve qe duan te investojne ne kete treg. (tch)
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi