Pembledhje e disa substancave Kimi

Shko poshtë

Pembledhje e disa substancave Kimi

Mesazh nga floroS prej Wed Apr 15, 2009 8:18 pm

1.Ajri eshte lende e gazet e tjdukshme qe e
mbshtjedh token e cilaperbehet kryesisht prej azotit ,oksigjenit dhe
dioksid karbonit.
2.Atomet jan pjes me te imta te elementit te cilat I ruajn vetit e tyre.
3.Izotopet: atomet qe kan numer te njejt por ndryshojn pernga numri I mases quhen izotope.
4.Masa
atomike relative e nje elementi Ar(X) tregon sa her eshte me e malle
masa e atij atomi (m)ne krahsim me 1/12 pjes te mases se atomit te
karbonit.
5.Masa molikulare relative eshte numri qe tregon per sa
her masa e nje molekule eshte me e madhe se 1/12 pjes e mases se atomit
te karbonit.
6.Vetit e elementeve kimike jan funksjone perjodike te numrave atomik.
7.Molekula jan pjes me te imta te substances te cilat I ruajn te gjitha vetit kimike.
8.Jonet me ngarkes eletrike positive quhen katione ndersa jonet me ngarkes negative quhen anione
9.Lidhja jonike eshte terheqja elektrostatike e joneve me ngarkesa te kunderta.
10.Lidhja kovalente formohet me qifzimin e elektroneve te atomit perkatese.
11.Aftesia e atomit te nje elementi qe te lidhet me nje numer te caktuar atomesh te nje elementi tjeter quhet valenca.
12.Valenca
e nje elementi eshte numer qe tregon se sa atome te hidrogjenit mund te
lidhet nje atom ose sa atome te hidrogjenit mund te zavendesojn nje
atom I ktij elementi.
13.Azoti ne ajer e perben 78.08 litra Oksigjeni 20.95 litra Gazerat inerte 0.94 litra dhe dioksid karboni 0.03 litra.
14.Egzistoj
dy lloje te molekulave at te ndretuara prej atomeve te njedhojta dhe
prej atomeve te ndryshme (molekula e komponimve kimike).
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi