Egjiptianët e lashtë kanë përdorur vere me erëza

Shko poshtë

15042009

Mesazh 

Egjiptianët e lashtë kanë përdorur vere me erëza

Vera e mirë dhe konsumimi i saj me sasi të limituar e
rigjeneron shëndetin e njeriut dhe ketë egjiptianët e lashte e kane
ditur por ata përdornin një metode tjetër për konsumim.
Sipas
zbulimeve të fundit, paraardhësit e Egjiptit të njohur për qytetërimin
dhe kulturën e përhapur në botë, e konsumonin vëren pasi në të hidhnin
erëza si, mente, rozmarinë etj., ndoshta për qëllime shëndetësore.

Këtë e bën të ditur një studim i Universitetit të Pensilvanise i
publikuar në revistën “Proceedings of the National Academy of
Sciences”.

Studimi nisi pas zbulimit te varrit të perandorit Akrep I, i cili ka
jetuar në shekujt VI-IV para lindjes së Krishtit, ku u gjetën edhe
shumë objekte që kanë lidhje me konsumin e pijeve.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi