zbulimi i planeti te ngjashem me token

Shko poshtë

zbulimi i planeti te ngjashem me token

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 6:34 pm

[Astronomet amerikane kane njoftuar se kane zbuluar nje planet me identik me Token jashta sistemit diellor. Ne te, sipas tyre, dominojne temperatura te larta per ekzistimin e jetes.

Astronomet Geoffrey Marcy nga Universiteti i Kalofornise, ne Berkeleyu dhe Paul Butler nga Instituti Carnegie ne Washington kane deklaruar se planeti i posazbuluar eshte larg rreth 15 vjet drite, respektivisht rreth 90 bilione milje larg nga Toka. Shkencetaret amerikane pohojne se planeti i ri eshte me i madh se Toka per 6 deri 8 here kurse diametrin e ka dy here me te madh se te Tokes.

Astronomet thone se planeti i ri per nga masa dhe perberja e tij eshte me i afermi me Token nga te gjitha planetet e deritashme te zbuluara.

Megjithate, shkencetaret tregojne se planeti i ri eshte aq afer yllit te tij, sa qe rreth tij orbiton per me pak se dy dite dhe per kete arsye temperatura ne te eshte e paperballueshme.

Gjate dhjete viteve te kaluara astronomet kane zbuluar 155 trupa planetare qe orbitojne rreth yjeve ne orbiten tone te kashtes se kumtrit.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi