Nje shpjegim i shkurter i astrologjise I

Shko poshtë

Nje shpjegim i shkurter i astrologjise I

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:07 pm

Nje shpjegim i shkurter i astrologjise I


Sigurisht se shume here gjate jetes tuaj jeni pyetur se cili eshte roli juaj unik ne kete bote - kush ua dhuron talentin, kush friken e kush dashurine. Madje, mund te keni pasur edhe shume pyetje te tjera, per te cilat asnjehere nuk keni gjetur pergjigje ose mund te keni marre pergjigje te prera te formes e vjen nga natyra ose Zoti. Nje gje duhet kuptuar mire, astrologjia nuk i mohon keto shpjegime - mirepo edohere ka kerkuar dhe kerkon me shume - kerkon te dije se cili eshte roli i njeriut ne kete bote dhe se ne efare forme eshte i lidhur mikrokozmosi i brendshem i tij me makrokozmosin qe e rrethon ate. Pra, astrologjia eshte metode shume e perparuar e vetenjohjes. Me ndihmen e saj ne jemi ne gjendje tei njohim dhe tei zhvillojme potencialet tona, duke iu pershtatur energjive te planeteve ne planin shpirteror, mental, emotiv dhe fizik. Imazhi i pozitave te planeteve ne momentin e lindjes se nje personi eshte, ne te vertete, mikrokozmosi i atij personi, respektivisht ID-ja e tij e perhershme. Karakteri i njeriut, por edhe momentet e ndryshme te evoluimit ne jeten e tij, jane te dhena te marra nga nderlidhja e shenjave dhe e planeteve.


efare eshte raporti i njeriut me Universine
Si ndikon levizja e trupave qiellore ne jeten e njeriute
Si ndikon astrologjia ne vullnetin e liree

Teu pergjigjesh ketyre pyetjeve, do te thote te fillosh nje rrugetim drejt vetenjohjes dhe vetekuptimit. Astrologjia eshte nje vegel antike qe ju mundeson te vetenjiheni, vetinformoheni dhe vetetransformoheni. Astrologjia ju shpie drejt kuptimit me te madh te asaj se kush ne te vertete jeni dhe si mund te rriteni.

Astrologjia ju ndihmon ta realizoni potencialin tuaj dhe tei zhvilloni aftesite tuaja. Se fundi, nepermjet vetekuptimit qe e promovon, astrologjia ka kapacitet te ndikoje ne shpirtin e njeriut dhe ta mbaje gjalle ate.

Te gjitha gjerat levizin. Sikunder qe Toka sillet rreth boshtit te vet brenda 24 oreve, po ashtu edhe planetet e tjere levizin me shpejtesi te ndryshme ne orbiten e madhe rreth Diellit. Astrologjia, pra, ka te beje me marredheniet ndermjet ketij kozmosi te madh qe na rrethon dhe kozmosit brenda seciles qenie njerezore. Energjite e njejta qe funksionojne rreth jush ne univers, po ashtu veprojne edhe brenda jush: ato reflektojne, formojne dhe ndikojne ne boten tuaj te brendshme.

eka eshte horoskopie

Origjina e fjales horoskop rrjedh nga fjala greke ehoroscopose, qe do te thote eshenje e ngritur mbi horizontin lindor ne nje moment te caktuare. Horoskopi me i vjeter i ruajtur deri sot, daton nga viti 410 para eres sone.

Horoskopi, ose harta jetesore, eshte imazh ose diagram qe prezanton oren e ndalur kozmike ne momentin kur keni lindur, pra imazh qe shperfaq pozicionin e planeteve ne ate moment. Lekundjet planetare, ose energjite qe kane vepruar ne momentin kur keni lindur, jane unike. Horoskopi eshte projektplan i karakterit dhe potencialeve tuaja e pra portreti juaj kozmik.

Sidoqofte, trupat qiellore nxisin, por nuk largojne: nje kuptim i energjive planetare qe operojne ne jeten tuaj ju lejojne te jeni ne kontroll dhe tei perdorni keto energji me meneuri, per suksesin dhe evoluimin tuaj personal.

Per eka sherben astrologjiae

Astrologjia eshte nje vegel qe ju mundeson perparimin personal dhe qe ta permiresoni cilesine e jetes suaj. Sot, miliona njerez ne bote, kerkojne teu punohet harta e jetes per tei vjele te mirat e dites dhe per tei shfrytezuar mundesite qe ua ofrojne planetet.
Nje shpjegim me i avancuar na thote se ndryshimet dhe perparimet jane mesimet qe duhet tei marrim ne nje kohe te caktuar te jetes dhe keshtu mund tei perballim sfidat, periudhat e veshtira dhe ta rrisim qenien tone shpirterore.

Asnje mashkull ose femer nuk e sheh veten sikur i shohin te tjeret dhe shpesh ndodh qe para njerezve te tjere ata te shfaqin paragjykimet per vetveten, por pyetja e vertete eshte e a deshironi te beheni me te vetedijshem, tei pranoni vetite e keqija dhe te filloni tei zhvilloni vetite e mirae Astrologjia ju meson ta njihni veten me mire dhe si te jetoni ne harmoni me te tjeret rreth jush, sidomos me partnerin ose familjaret. Per kete shkak eshte i nevojshem krahasimi i horoskopeve te njerezve.

Astrologjia: Shkence, ose arte

Mund te thuhet se astrologjia eshte edhe shkence, edhe art. Astrologjia studion ndikimin e forcave kozmike mbi karakterin e njeriut, qe burojne nga trupat qiellore. Perpilimi i nje harte jetesore (horoskopi) eshte pune qe kerkon llogaritjen e sakte te edo faktori. Ndersa arti i astrologjise gjendet ne aftesine e astrologeve per ta sjelle nje kuptim te duhur psikologjik, shpirteror dhe human per menyren se si energjite kozmike ndikojne mbi jeten tone.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi