Zbulohet uji me i vjeter ne univers

Shko poshtë

Zbulohet uji me i vjeter ne univers

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:12 pm

Uji me antik mund te gjendet vetem ne skutat me te largeta te univesit. 11 miliarde vite drite larg nje galaktike shume te larget ka treguar se permban gjurme uji.


Ky zbulim eshte bere nga dy shkencetare te reja italiane, mesuese ne eMax Plack Institute. Ky studim na ndihmon te shikojme ne te shkuaren e Tokes per te hipotezuar teori te caktuara ne ndertimin e planetit ku aktualisht jetojme. Sipas te dhenave, kane kaluar plot 11 miliarde vjet qe prej nisjes se vales radioaktive te lengshme, per te mberritur ne Toke dhe zbulimi eshte bere nepermjet radioteleskopit eEffelsberge ne Bon, me i madhi qe eshte ndertuar ne Evrope.

eKemi qene me fat pasi gjetem masen e lengshme pikerisht ne objektin e pare qe studiuam. Gati gati nuk i besonin asaj qe zbuluame, thekson shkencetarja Paola Castangia.

Pak kohe me pare, nga vezhgimet e bera prej radioteleskopit ne Nju Meksiko, ishte konfirmuar prania e kesaj lende. Sipas shkencetareve italiane, per te marre sinjalet do te duheshin 580 dite, por gjithcka u arrit ne 14 dite.

eKeto fenomene jane te lidhura ne vrimat e zeza. Zakonisht vihen re ne galaktika prane nesh dhe tei zbulosh ne nje ishuj yjesh shume te larget na lejon te deshifrojme karakteristikat e vrimave te zeza ne epoken e hershme dhe te ndertojme harten e ambientit kozmike, nenvizojne shkencetaret.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi