..Driteviti..

Shko poshtë

..Driteviti..

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:16 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Driteviti eshte largesia qe drita pershkon ne zbrazetire ne nje vit: rreth 9.461 e 1015 metra (9.461 bilione kilometra.)
Nje dritevit, dv eshte nje mase astronomike dhe jo njesi kohore.
Driteviti nuk lejohet me nga Sistemi Njesior Nderkombetar qe prej vitit 1978. Megjithkete vlen ne astronomi si e domosdoshme dhe perdoret ende.
Njesi te tjera te ngjashme me dritevitin jane:
Dritesekondi, Ds (gati 300.000 km),
Driteminuti, Dm (rreth: 18 milione km) dhe
Driteora, Do (rreth: 1,08 Miliarde km).
Nje dritevit (1 Dv) eshte i barabarte me :
9,460528 e 1015 m, d.m.th. gati 9e bilione km,
63240 NjA (Njesi Astronomike) ose
0,3066 pc (Parsek ose Paralakssekonda).
Shembuj
Sistemi yne diellor ka nje diameter prej rreth 150 driteoresh.
Diametri i galaksise sone, Rruges se qumeshtit, eshte rreth 100.000 dritevite.
Largesia tek Mjegullnaja e Andromedes eshte rreth 2,7 milione dritevite.
Drita e pasqyruar nga siperfaja e henes mberrin ne Toke pas 1.2 sekondash.
Drita e Diellit mberrin ne Toke pas 8 min. dhe 31 sek.
Ylli me i afert, Proksima Centauri ndodhet 4.22 dritevite larg nesh.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 25
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi