..Gjithesia..

Shko poshtë

..Gjithesia..

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:20 pm

Gjithesia ose universi (nga latinishtja universus = gjithesi) ne astronomi, perdoret per emertimin e gjithe hapesires se perbere nga lenda (materia), kunderlenda (antimateria) dhe energjia.

"Siperfaqja" e gjithesise perllogaritet ne 12 - 15 miliard vite drite.

Teorite shkencore te cilat pershkraujne prejardhjen dhe zhvillimin e gjithesise jane kozmologjia, kozmogonia dhe "Bumi i Madh".

Krijimi i gjithesise
Perpjekjet per shpjegimin e krijimit te gjithesis dhe per gjithesin ne tersi si duket kane qene dhe mbesin preokupimi i gjenerateve te qenjes njerzore. Keshtu per shpjegimin e qendres se saj, rreth vitit 500 p.e.sone, Pitagora Filoaisi i Krotonit, me nje flake ne qender, argumenton botekuptimet e tij per qendren e Gjithesise.


Thenie
"Mendja e njeriut nuk eshte e afte tea rroke gjithesine. Ne jemi si nje femije i vogel qe hyn ne nje librari gjigante. Muret jane te mbuluara gjer ne tavan me libra ne shume gjuhe te ndryshme. Femija e di qe dikush duhet tei kete shkruar keta libra. Nuk e di kush apo si. Ai nuk e kupton gjuhen ne te cilen ata jane shkruar.
Por femija veren nje plan te percaktuar ne pergatitjen e librave - nje renditje misterioze te cilen nuk e kupton, por vetem e dyshon zbehtazi." - A. Ajnshtajn
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi