vazhdim Trajektorja e Diellit

Shko poshtë

vazhdim Trajektorja e Diellit

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:24 pm

Trajektorja e Diellit

Theksohet ne Kur'an se Dielli dhe Hena ndjekin drejtime specifike.

Ai eshte qe krijoi naten e diten, diellin e henen dhe secili prej tyre noton ne nje orbite. (Sure el-Enbija: 33)

Fjala "noton" ne vargun e mesiperm shprehet ne Arabisht nga fjala sabaha dhe perdoret per te pershkruar levizjen e Diellit ne hapsire. Fjala do te thote qe Dielli nuk leviz ne menyre te efardoshme neper hapsire por se ai rrotullohet rreth boshtit te tij dhe nderkohe ndjek nje drejtim. Fakti qe Dielli nuk eshte statik por leviz ne nje orbite te percaktuar permendet edhe ne nje varg tjeter.

Edhe dielli udheton per ne kufirin e vet. Ai eshte percaktim i Ngadhenjuesit, te Dijshmit. (Sure Ja Sin: 38)

Keto fakte te percjella ne Kur'an jane zbuluar nga vrojtime astronomike ne kohen tone. Sipas llogaritjeve te eksperteve te astronomise, Dielli ecen me shpejtesine e jashtezakonshme prej 720.000 kilometer ne ore ne drejtim te pergjithshem drejt yllit Vega i cili ndodhet afer "Kulmit Diellor" - drejtimi i vetem i diellit ne galaksine tone. Me terma te perafert, kjo do te thote se Dielli udheton afersisht 17.28 milion kilometer ne dite. Bashke me Diellin edhe te gjithe planetet dhe satelitet brenda sistemit gravitacional te Diellit, gjithashtu bejne te njejten distanc
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 25
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi