Tipat themelore astrologjike/numerologjik

Shko poshtë

Tipat themelore astrologjike/numerologjik

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:38 pm

Tipat themelore astrologjike/numerologjike
TIPI SOLAR (DIELLOR) e Jeni te lindur ndermjet ores kater te mengjesit dhe dhjete te mbremjes. Karakteristikat: te kthjellet, te shkathte, optimiste, racionale, praktike, plot drite dhe energji jetesore. Tipi solar i ka keto vlera numerologjike: 1, 3, 5, 7 dhe 9. Nese i mbledhim numrat brendaperbrenda tipit solar, shohim se na del shuma 25, gjegjesisht 2+5= 7. Pra, numri 7 i perket tipit solar.

TIPI VEROR - Jeni te lindur ndermjet datave 30 prill dhe 31 tetor. Karakteristikat: racionale, ndermarres, praktike, te shoqerueshem, te balancuar, merdhace. Tipi veror i ka keto vlera numerologjike: 5, 6, 7, 8, 9 dhe 1. Nese i mbledhim numrat brendaperbrenda tipit veror na del numri 9.

TIPI LUNAR (HeNOR) e Te lindurit ndermjet ores dhjete ne mbremje dhe ores kater te mengjesit. Karakteristikat: te qete, te kendshem, joimponues, nga pak te melankolike, pesimiste, enderrimtare te lindur dhe poete. Tipi lunar i ka keto vlera numerologjike: 2, 4, 6, 7. Nese i mbledhim numrat brendaperbrenda tipit lunar: 2+4+6+8=20, gjegjesisht, 2+0=2, qe do te thote se numri 2 eshte i tipit lunar.

TIPI DIMeROR e Te lindurit ndermjet 31 tetorit dhe 30 prillit. Karakteristikat: filozofike, meditative, me pak praktike, nervoze, te shoqerueshem po aq sa edhe te terhequr ne vete, lehte e perballojne te ftohtet. Nese i mbledhim numrat perbrenda tipit dimeror si karakteristik i ketij tipi del numri 6.

Domethene, tipat solare dhe verore e kane vleren numerologjike 7, gjegjesisht 9, derisa tipat lunare dhe dimerore - 2, gjegjesisht 6. Pothuajse ne te gjithe literaturen okulte numrat tek (sidomos 7 dhe 9) simbolizojne Diellin, diten, driten, kthjelltesine dhe optimizmin, derisa numrat eifte (sidomos 2 dhe 6) shenjojne Henen, naten, melankoline, boten e hijeve dhe pesimizmin.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 25
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi