E qeshura, ilaci me i mire

Shko poshtë

18042009

Mesazh 

E qeshura, ilaci me i mire
E qeshura eshte ilaci me i mire. Nje studim i ri i mjekeve ka
treguar se personat qe rrezikojne te preken nga ataku ne zemer, duhet
te shohin programe argetuese dhe komedi.
E qeshura sipas shkencetareve mund te shihet si mjekim ne disa
raste, per shkak te emocioneve pozitive te saj. Perdorimi i te qeshures
si ilac eshte sugjeruar prej vitesh, ndonese kishte pak prova qe
tregonin se ajo ndikon ne shendetin e pacienteve.
Por ne studimin e fundit te Loma Linda University ne Kaliforni,
pacienteve iu kerkua te zgjidhin programet apo komedite, qe u dukeshin
me zbavitese. Per nje periudhe 12 mujore ata pane filmat per te pakten
gjysme ore ne dite. Ne fund u arrit ne perfundimin se grupi qe kishte
qeshur kishte rritje me 26 perqind te kolesterolit te mire (HDL), qe
gjendet ne trup.
Ndersa pacientet qe merrnin mjekim por pa te qeshura shtese kishin
vetem nje rritje prej 3 perqind. Grupi qe shihte komedi shenoi edhe
ulje ne 66 perqind te proteinave qe rrisin rrezikun e semundjeve te
zemres. Sipas shkencetareve terapia e te qeshures ul edhe nivelin e
stresit te pacientet.
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi