A thua i takoni ju atij 2% te njerëzve me inteligjent ne bote?

Shko poshtë

18042009

Mesazh 

A thua i takoni ju atij 2% te njerëzve me inteligjent ne bote?
A thua i takoni ju atij 2% te njerëzve me inteligjent ne bote?

Nuk ka ndonjë truk, vetëm logjike!
Ekziston vetëm një zgjidhje e qarte!

1. Janë 5 shtëpi, secila ka një ngjyre tjetër.
2. Ne secilën shtëpi banon një person i një nacionaliteti tjetër.
3. Secili banore preferon një pije te veçante, duhan te llojit te veçante dhe mban një kafshe shtëpiake te veçante.


Pyetja : I cilit është PESHKU ?

Udhëzimet :

Britaniku jeton ne shtëpinë e kuqe
Suedezi ka një qen
Danezi me dëshirë e pin Çajin
Shtëpia e gjelbër gjendet ne anën e majte te shtëpisë se bardhe
Pronari i shtëpisë se gjelbër pin kafe
Personi qe pin duhanin Pall Mall ka nje zog
Njeriu qe jeton ne shtëpinë qe gjendet ne mes , e pin qumështin
Pronari i shtëpisë se verdhe pin Dunhill
Norvegjezi banon ne shtëpinë e pare
Ai qe pi Marlboro , banon afer atij qe ka nje mace
Ai qe ka kalin , banon afër atij qe pin Dunhill
Ai qe pi duhanin Winfield, e pin birrën
Norvegjezi banon afër shtëpisë se kaltër
Gjermani pin Rothmans
Ai qe pi Marlboro ka një komshi i cili pin ujë.Ajnshtajn e ka përpiluar këtë enigme ne shekullin e kaluar.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi