ADN vendos kur duhet ta humbisni virgjerine

Shko poshtë

18042009

Mesazh 

ADN vendos kur duhet ta humbisni virgjerine
Kur duhet ta humbisni virgjerine? Per kete nuk keni pse te shqetesoheni pasi ka menduar ADN-ja qe nepermjet nje mekanizmi “sugjeron” kohen per te kryer marredhenien e pare seksuale.

Sipas kerkuesve te California State University, humbja e virgjerise eshte shkruar ne gene. Ky studim eshte publikuar ne revisten “Personality and Individual Differences” ku theksohet gjithashtu se gjithcka varet nga trashegimia gjenetike e qenies njerezore.

”Por kjo nuk do te thote se tek gjithsecili prej nesh ekziston nje gen qe vendos per momentin e humbjes se virgjerise sepse kjo ndodh vetem tek ata njerez me karateristika te vecanta gjenetike. Psh, tek njerezit impulsive ky moment mund te marre ngjyrime shume sentimentale”, shprehet drejtuesja e studimit Nancy Sega.

Ne studim jane marre disa cifte binjekaesh te ndare qe ne femijeri dhe sipas te dhenave, shumica e tyre kane kryer marredhenie pothuajse ne te njejten kohe me vellain ose motren e tyre. Marredhenia mes gjenetikes dhe seksualitetit nuk eshte e re per shkencetaret pasi kjo lidhje eshte studiuar edhe me pare.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi