E bukur, apo e zgjuar, femrat ende ne dileme

Shko poshtë

18042009

Mesazh 

E bukur, apo e zgjuar, femrat ende ne dileme
E zgjuar apo elegante, e pasur, apo e shemtuar? Femrat kane nje marredhenie te nderlikuar dhe kontradiktore me imazhin e tyre, thuhet ne nje sondazh te realizuar se fundi.

25 perqind e 2 mije femrave te pyetura, te moshes 18-34 vjec, jane shprehur se do t’u pelqente me shume te shpalleshin top modelja e vitit, sesa te fitonin cmimin Nobel per paqen. Edhe pse 75 perqind e tyre thone se do te qethnin koken zero per t’i shpetuar jeten nje te panjohuri, me shume se ¼ e te pyeturave pranuan se do te ishin dakord qe miqte e tyre te ishin perjete te shendoshe, nese kjo do te thoshte se ato vete do te mbesnin elegante.

Persa i perket dilemes se marteses me nje burre duke u nisur nga pamja e tij, gjysma e 18-34-vjecareve thane se do te martoheshin me nje mashkull te shemtuar, nese ai do te kishte miliona. Sondazhi tregoi se 88 perqind e te anketuarave do te hiqnin dore nga ceulari, bizhute dhe tualeti ne kembim te nje miqesie.

Sondazhi eshte kryer nga televizoni amerikan Oxygen. Sipas psikoterapistes Jenn Berman, rezultatet tregojne se femrat jane nje kombinim i nderlikuar i altruizmit dhe materializmit, kotesise dhe pasigurise, besnikerise dhe vetesherbimit. Te dhenat flasin per dyzimin qe ekziston tek secila prej tyre.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

- Similar topics
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi