8 burimet qe na bejne te qeshim

Shko poshtë

18042009

Mesazh 

8 burimet qe na bejne te qeshim
Deshira per te qeshur nuk varet nga origjina apo vendi ku ke lindur sepse motivet qe te bejne te vesh buzen ne gaz jane pothuajse gjithmone te njejtat.

Sipas nje kerkimi te teoricienit evolucionist Alastair Clarke, jane 8 arsyet qe na bejne te qeshin dhe te jemi ne humor. Clarke mberriti ne kete perfundim pasi studioi 20 mije situata komike, duke filluar qe nga barsaletat e shek XIV dhe deri tek situatat komike ne ditet tona.

Ne kete kerkim eshte perfshire nje game e gjere burimesh informacioni, duke nisur qe nga televizioni, librat, radioja, gazetat, muzika, me pak fjale, gjithcka qe mund te na beje te qeshim. Ne perfundim te studimit, Clarke ka vecuar 8 kategori qe na nxisin dozat e te qeshures.

“Mund te duket absurde, por keto skema jane te vetmet qe na stimulojne te qeshuren. Pak ka rendesi gjeja qe shikojme ose historia qe degjojme. E rendesishme eshte qe te aktivizohet nje prej 8 skemave dhe ne qeshim”, shprehet studiuesi. Perfundimet e ketij studimi do publikohen ne librin “8 modelet e humorit” qe sipas Clarke, njihen vetem nga truri human. “Ne pergjithesi behet fjale per nje skeme te vetme por ka edhe gershetime te ndryshme”, thekson Clarke.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi