Peshqit rrezikojne te zhduken

Shko poshtë

19042009

Mesazh 

Peshqit rrezikojne te zhduken
Kandile, alga, kallamare gjigante…keto ka mundesi te jene prodhimet e detit qe ne do te hame ne vitin 2050.

Biologet detare hedhin alarmin se ka shume rrezik qe pas disa vitesh, per shkak te peshkimit jo te ligjshem, ne det mos te kete me peshq.

Mesatarisht ne te gjithe boten konsumohet 16.4 kilograme peshk per person.

Sipas Organizates se Ushqimit dhe Agrikultures, proteinat e peshqve jane nje e pesta e proteinave qe njerezit marrin ne ushqimet e tyre te nevojshme.

Ne perendim, per shkak te dietave, konsumohet shume peshk, pasi ky lloj ushqimi ka pak yndyrna, pak kolesterol dhe shume proteina. Po me vone cfare do te ndodhe?

Ndryshimet klimaterike

Sipas nje studimi te revistes anglo-saksone “New Scientist”, verehet se per shkak te ndryshimeve klimaterike neper dete, po zhduken peshqit agresore, te cilet shpesh perfundojne ne rrjetat e peshkatareve.

Pasojat duken duke u pare neper siperfaqe kandile gjigante dhe ne sasi te medha si ne detin Mesdhe ashtu edhe ne detin e Zi apo Gjirin e Meksikes apo ne brigjet e Japonise.

Shpesh kandilet kane nje diameter prej 2 metrash. Ky lloj prodhimi det eshte gatim tipik i kuzhinave aziatike.

Edhe kallamaret po shtohen gjithnje e me shume ne tryeza, pavarsisht se rrezikojne te rrisin kolesterolin.

Edhe algat duken nje premtim per ushqimin e se ardhmes ne sasi te medha.
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi