Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Acer së shpejti prodhuesi i dytë më i madh i kompjuterëve?

Shko poshtë

02072009

Mesazh 

Acer së shpejti prodhuesi i dytë më i madh i kompjuterëve? Empty Acer së shpejti prodhuesi i dytë më i madh i kompjuterëve?




Acer së shpejti prodhuesi i dytë më i madh i kompjuterëve? F.0630105932146_m

Acer është një prej prodhuesve të kompjuterëve i cili është goditur më së paku në këtë krizë globale financiare, për të cilën gjë planifikon që këtë vit të ngjitet në vendin e dytë në botë të prodhuesve të kompjuterëve. Gjykuar sipas rezultateve të deritanishme afariste, edhe do t’ia del.

Top lista e prodhuesve të kompjuterëve aktualisht fillon me HP-në në vendin e parë, vazhdon me kompaninë Dell derisa në vendin e tretë është prodhuesi nga Tajvani - Acer.

Tajvani ende nuk është një vend ku prodhohet sasi e madhe e elektronikës, e si rrjedhojë edhe kompjuterë, derisa kompanitë e atjeshme bëjnë punë edhe për kompanitë e mëdha amerikane siç janë edhe vet Dell e HP. Vet Acer ka filluar në këtë formë, në mënyrë që gjatë viteve të 90-ta të filloj ngadalë të shes kompjuterë edhe në nën emrin e vet. Me kohë është bërë emër i respektueshëm në botën e kompjuterëve.

Ngritjes së Acer në listë i ka kontribuar edhe kriza aktuale në botë. Në fakt, kompania Acer është shumë e fuqishme në prodhimin dhe shitjen e netbookëve, një trend që vet e ka nisur. Netbookët, laptopë të lirë miniatural të cilët në këto kushte gjejnë blerës.

Acer së shpejti prodhuesi i dytë më i madh i kompjuterëve? Acerlaptop1

Të gjithë prodhuesit kohëve të fundit ka përjetuar rënie të shitjes dhe përfitimit, por ato të Acerit janë shumëfish më të vogla sesa tek rasti i Dell-it e HP-së. Kompania tajvaneze ka edhe përparësinë e madhe që vet i prodhon kompjuterët e vet. Përveç kësaj, Acer ka vendosur për përfitime më të vogla për njësinë e shitur të kompjuterëve dhe kështu ka siguruar volum të madh të shitjes.

Edhe shitja e kompjuterëve të pajisur me sistemin e ri operativ Android, Acerin do të duhej ta vendosnin në vendin e dytë të prodhuesve botërorë të kompjuterëve qysh këtë vit.

www.acer.com
mendy
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: reddit
- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi