...Dielli...

Shko poshtë

...Dielli...

Mesazh nga donbeco prej Fri Apr 17, 2009 7:11 pm


.
Njolla diellore poshte majtas ka madhesine e 5-fishte te tokesDielli eshte yll ne qender te sitemit tone diellor. Toka dhe trupat e tjere qiellore te sistemit tone diellor (duke perfshire planetet, asteroidet, meteoridet, kometat dhe pluhurin kozmik) rrotullohen rreth diellit. Dielli perben 99% te mases se sistemit tone diellor. Energjia diellore mbeshtet pothuaj te gjithe jeten ne toke nepermes fotosintezes qe nga shfaqja e organizmit te pare. Njerezit e perdorin energjine diellore per ndrieim, ngrohtesi, rritjen e te korrave dhe per shnderrimin e fuqise diellore ne energji elektrike. Nxehtesia e krijuar nga dielli percakton klimen (moti) dhe nderrimin e stineve ne toke.


Rreth 73% e mases se diellit eshte hidrogjen, 25% eshte helium, dhe pjesa tjeter perbehet nga sasi te vogla elementesh te renda. Mosha e diellit eshte rreth 4.6 miliarde vjet dhe ai eshte pothuajse ne gjysmen e ciklit te tij te zhvillimit gjate te cilit ndodh proeesi kimik i shnderrimit te hidrogjenit ne helium. Gati 5 milione ton lende diellore kthehet ne energji edo sekonde brenda berthames se diellit, duke prodhuar neutrino dhe rrezatim diellor. Pas rreth 5 miliard vjetesh dielli do te shnderrohet ne fillim ne nje gjigand te kuq dhe pastaj ne nje xhuxh te bardhe, duke krijuar nje mjegullnaje planetare. Klasifikimi spektral i Diellit eshte G2V.

G2 tregon qe temperatuara e tij siperfaqesore eshte rreth 5 780 K, karakteristike qe i jep nje ngjyre te bardhe, por qe duket e verdhe per shkak te fenomenit scattering. Kurse V (5, numer romake) tregon qe dielli, si pjesa me e madhe e yjeve, eshte ne sekuencen kryesore; kjo do te thote qe energjia e rrezatuar eshte e krijuar ne brendesi te tij nga perzjeria e hidrogjenti me helium, dhe eshte ne nje gjendje ekuilibri hidrostatik, qe do te thote qe nuk perhapet (per shkak te presionit qe krijohet nga reaksionet termonukleare).
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi