Depresioni, ndertohet makina qe e kuron

Shko poshtë

Depresioni, ndertohet makina qe e kuron

Mesazh nga mendy prej Fri Mar 20, 2009 2:14 amKerkuesit e Universitetit te Milanos kane bere nje kerkim shume te rendeishem ne fushen e mjekesise qe ne te ardhmen mund te rezultoje kyc ne kurimin e semundjes se depresionit.

Sipas ketij studimi te publikuar ne revisten shkencore nderkombetare “Journal of Affective Disorders”, depresioni mund te kurohet me anen e nje makinerie te testuar ne laborator dhe qe quhet Newronika. Behet fjale per nje metode modulimi jo invazive te aktivitetit celebral.

Stimulimi i pjeses se pasme te kokes me dy elektroda mund te jete zgjidhja ideale. Kjo metode konsiston ne aplikimin e dy elektrodave ne pjesen e kokes, te lidhura me nje burim elektriciteti me intensitet te ulet per disa minuta.

Kjo “kure” ndikon ne modifikimin e funksioneve celebrale dhe i semuri nuk ndien asnje nderhyrje ne sistemin e tij nervor. Kjo metode mund te perdoret tek ata paciente ku ilacet kunder depresionit nuk bejne efekt.
avatar
mendy
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 1062
Registration date : 19/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi