Kaliumi ‘thyen’ gurët në veshkë

Shko poshtë

Kaliumi ‘thyen’ gurët në veshkë

Mesazh nga citti_barca prej Mon Aug 24, 2009 2:40 pmShkencëtarët amerikanë përcjellin lajmin se shpëtimi nga gurët në veshkë mund të qëndrojë te kaliumi.
Studimet janë realizuar në disa qindra fëmijë që vuajnë nga epilepsia, në terapinë dyvjeçare të të cilëve si bazë është përfshirë edhe dieta ketogjene (pak karbohidrate dhe shumë yndyra, produkt zbërthyes i të cilave janë trupat ketonike).

Ketonet kanë një ndikim pozitiv në sulmet epileptike, i reduktojnë ato dukshëm, derisa në anën tjetër kanë ndikim negativ në veshka, duke nxitur krijimin e gurëve.

Por për të nxjerrë në pah vetëm efektin pozitiv të trupave ketonike, shkencëtarët pohojnë se duhet të konsumohet citrat kaliumi çdo ditë.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi