Maqedoni, enciklopedia do te korrigjohet

Shko poshtë

23092009

Mesazh 

Maqedoni, enciklopedia do te korrigjohet

Akademia e Shkencave dhe e Arteve ne Maqedoni do te rishikoje ato pjese te enciklopedise qe fyejne kombin shqiptar, te cilin nuk e cileson si nje popull autokton por te ardhur nga malet.

Lajmin e ka bere te ditur vet redaksia qe ka hartuar enciklopedine, e cila permes nje komunikate per shtyp ka saktesuar se do te merren parasysh reagimet e subjekteve shqiptare ne Maqedoni.

“Informojme opinionin publik se do te behen disa korrigjime te caktuara ne disa njesi dhe me pas do te vijoje puna per botimin e dyte, te ndryshuar edhe te plotesuar”, thuhet ne komunikate.

Nderkohe, kryetari i ASHAM, Gjorgje Stardellov ka pranuar se shqiptaret ne kete enciklopedi jane fyer dhe ka theksuar se keto pjese do te rishikohen.

“Behet fjale per nje ofendim te caktuar ndaj bashkesise etnike shqiptare ne Maqedoni dhe besoj se kjo pjese do te korrigjohet”, ka deklaruar Stardellov.

Gjithesesi ai ka shtuar se pjeset kontestuese te botimit nuk do te hiqen plotesisht, por ka saktesuar se vemendja do te perqendrohet tek ato pjese, “qe ndoshta me te drejte rrenqethin qytetaret shqiptare”.

_________________
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Maqedoni, enciklopedia do te korrigjohet :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Sep 24, 2009 8:40 pm nga ♫tibe♫

nuk duhet korrigjim duhet largimi i plote i enciklopedise se ajo qe eshte e shkruajtur aty nuk eshte histori po pallavra te shkruajtura nga ana e disa njerezve qe s'kan lidhje me historine,por realiteti eshte ndryshe sllavet bejne pjese ne fiset barbare te ardhura, kurse ne jemi iliret antike pra vendas. Dhe sa per ate qe shkruan se shqiptare dmth malsor, shume gabim, maqedon dmth malsor pra MAKOS-MAL, DON-VEND pra MALSOR ne perkthim; dhe ne shek e 18 kemi qene nen pushtetin osman, pjese e historise sone ku lind heroi Skenderbeu, pra kane lidur hero ne kete peridhe nuk jemi marre me shperngulje!

Mbrapsht në krye Shko poshtë

avatar

Mesazh prej Thu Sep 24, 2009 8:42 pm nga floroS

Ska debat diskutimi per kete ceshtje ! Very Happy

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi