Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dhjetë skllevërit më të famshëm në histori

Shko poshtë

Dhjetë skllevërit më të famshëm në histori Empty Dhjetë skllevërit më të famshëm në histori

Mesazh nga floroS Thu Sep 24, 2009 2:55 pm

Njerëzit e blerë nga njerëzit, të cilët kanë lënë pas veprat e bëmat e tyre
Nga skllavi gladiator Spartaku e deri tek skllavi e fabulave, Ezopi
Skllavëria është një lloj institucioni mjaft i lashtë, të cilit i është dashur kohë të çrrënjoset nga shoqëria njerëzore. Luftëra e beteja të tërë janë bërë që njerëzit të mos jenë pronarë të njerëzve dhe ndër shekuj të tërë janë një sërë skllevërish që kanë mbetur në histori. Skllavi më i lashtë është Spartaku. Spartaku luftonte në ushtrinë romake dhe më pas u bë bandit, për t’u kthyer në skllav, kur u kap. Ai u arratis nga një shkollë gladiatorësh, ku kishte planifikuar një revoltë bashkë me gladiatorët e tjerë dhe ngrit një kamp në malin Vezuv duke u bashkuar me të skllevër të tjerë të arratisur dhe fshatarë.
Me rreth 90 mijë njerëz ai vërshoi në pjesën më të madhe të Italisë jugore duke mundur dy konsuj. Legjionet e Krasit e mundën ushtrinë e skllevërve dhe Spartaku ra në betejë. Krasi kryqëzoi më pas 6 mijë të burgosur. Ezopi, i famshëm për fabulat e tij supozohet të ketë jetuar nga 620-560 para Krishtit. Dëshmitë e shkrimtarëve të lashtë (më e hershmja ajo e Heroditit) na paraqesin si atdhe te tij Samon, Sardis, Mesimvrinë e Thrakës ose Frijian dhe shtojnë se ishte skllav i një banori të Samosit, i cili i fali lirinë. Mendohet se ai ka marrë lirinë sepse përndryshe s’do ët mund të kishte kryer mbrojtje publike të një demagogu të Samosit. Sipas historisë ai jetonte më pas në oborrin e Kresusit, ku u takua me Solonin dhe darkonte në shoqërinë e Shtatë të Urtëvë të Greqisë. Ajo që dihet është se ai u vra në mënyrë të egër në Delhi. Shën Patriku nderohet nga të krishterët për themelimin e kishës në Irlandë. Data e dhe detajet e sakta mbi jetën e tij janë të paqarta, por mbi ca pika bihet dakord. Kur ishte adoleshent ai u kap dhe u shit si skllav në Irlandë. Gjashtë vjet më vonë ai u arratis në Francë, ku dhe u bë murg. Rreth vitit 432 ai u kthye në Irlandë si misionar dhe arriti të kthente shumë prej fiseve të ishullit në të krishterë. Dita e tij është 17 maji dhe festohet në shumë vende të botës si ditë e krenarisë irlandeze. I lindur në skllavëri në Merilend, SHBA, Douglas punoi për pronarë të ndryshëm nga viti 1818 e deri në vitin 1838. Gjatë rinisë së tij, Douglass mësoi shkrim e këndim duke lexuar Biblën dhe fjalimet klasike, si dhe duke dëgjuar fjalimet kundër skllavërisë të predikuesve me ngjyrë. Këto eksperienca kontribuan në perceptimet e tij të fuqishme mbi barazinë. Në vitin 1838 ai arriti të siguronte letra si një detar i lirë dhe u arratis në Nju Jork. Më pas, u vendos në Masaçusets, ku u aktivizua në lëvizjet kundër skllavërisë. Henri i Zi ishte shërbyesi dhe përkthyesi personal i Magelanit. Ai ishte kapur në ishujt e tij dhe ishte shitur në tregun e skllevërve, ku në vitin 1511 e kishte blerë Magelani. Më pas ai punoi si skllavi personal i tij, duke e shoqëruar Magelanin në kërkimin e famshëm për një kalim perëndimor në oqeanin Paqësor. Henri është i famshëm sepse bëri lundrimin e parë rreth botës, duke udhëtuar përreth botës, deri sa arriti njerëzit që flisnin gjuhën e tij. James Somerset ishte një skllav i ri afrikan, i cili u bel nga Charles Stuart në Virxhinia, në vitin 1749. Stuart ishte i përfshirë në shërbimet e qeverisë angleze dhe udhëtonte për arsye pune, i shoqëruar nga Somerset, i cili në ato kohë s’kishte emër të parë. Në vitin 1769, Stuart udhëtonte bashkë me Somerset drejt Anglisë. Kur ishte në Angli, Somerset u takua me njerëz që kishin lidhje me lëvizjen anti-skllavëri, ku përfshihej dhe aktivisti i mirënjohur, Granville Sharp. Gjatë kësaj periudhe Somerset u pagëzua me emrin James. Ai u kap pasi u arratis dhe gjyqi i tij i dha fundin skllavërisë në Angli.
Spartaku
Spartaku luftonte në ushtrinë romake dhe më pas u bë bandit, për t’u kthyer në skllav, kur u kap. Ai u arratis nga një shkollë gladiatorësh, ku kishte planifikuar një revoltë bashkë me gladiatorët e tjerë dhe ngrit një kamp në malin Vezuv duke u bashkuar me të skllevër të tjerë të arratisur dhe fshatarë.
Me rreth 90 mijë njerëz ai vërshoi në pjesën më të madhe të Italisë jugore duke mundur dy konsuj. Legjionet e Krasit e mundën ushtrinë e skllevërve dhe Spartaku ra në betejë. Krasi kryqëzoi më pas 6 mijë të burgosur.
Ezopi
Ezopi, i famshëm për fabulat e tij supozohet të ketë jetuar nga 620-560 para Krishtit. Dëshmitë e shkrimtarëve të lashtë (më e hershmja ajo e Heroditit) na paraqesin si atdhe te tij Samon, Sardis, Mesimvrinë e Thrakës ose Frijian dhe shtojnë se ishte skllav i një banori të Samosit, i cili i fali lirinë. Mendohet se ai ka marrë lirinë sepse përndryshe s’do ët mund të kishte kryer mbrojtje publike të një demagogu të Samosit. Sipas historisë ai jetonte më pas në oborrin e Kresusit, ku u takua me Solonin dhe darkonte në shoqërinë e Shtatë të Urtëvë të Greqisë. Ajo që dihet është se ai u vra në mënyrë të egër në Delhi.
Shën Patriku
Shën Patriku nderohet nga të krishterët për themelimin e kishës në Irlandë. Data e dhe detajet e sakta mbi jetën e tij janë të paqarta, por mbi ca pika bihet dakord. Kur ishte adoleshent ai u kap dhe u shit si skllav në Irlandë. Gjashtë vjet më vonë ai u arratis në Francë, ku dhe u bë murg. Rreth vitit 432 ai u kthye në Irlandë si misionar dhe arriti të kthente shumë prej fiseve të ishullit në të krishterë. Dita e tij është 17 maji dhe festohet në shumë vende të botës si ditë e krenarisë irlandeze.
Frederick Douglass
I lindur në skllavëri në Merilend, SHBA, Douglas punoi për pronarë të ndryshëm nga viti 1818 e deri në vitin 1838. Gjatë rinisë së tij, Douglass mësoi shkrim e këndim duke lexuar Biblën dhe fjalimet klasike, si dhe duke dëgjuar fjalimet kundër skllavërisë të predikuesve me ngjyrë. Këto eksperienca kontribuan në perceptimet e tij të fuqishme mbi barazinë. Në vitin 1838 ai arriti të siguronte letra si një detar i lirë dhe u arratis në Nju Jork. Më pas, u vendos në Masaçusets, ku u aktivizua në lëvizjet kundër skllavërisë.
Henri i Zi
Henri i Zi ishte shërbyesi dhe përkthyesi personal i Magelanit. Ai ishte kapur në ishujt e tij dhe ishte shitur në tregun e skllevërve, ku në vitin 1511 e kishte blerë Magelani. Më pas ai punoi si skllavi personal i tij, duke e shoqëruar Magelanin në kërkimin e famshëm për një kalim perëndimor në oqeanin Paqësor. Henri është i famshëm sepse bëri lundrimin e parë rreth botës, duke udhëtuar përreth botës, deri sa arriti njerëzit që flisnin gjuhën e tij.
James Somerset
James Somerset ishte një skllav i ri afrikan, i cili u bel nga Charles Stuart në Virxhinia, në vitin 1749. Stuart ishte i përfshirë në shërbimet e qeverisë angleze dhe udhëtonte për arsye pune, i shoqëruar nga Somerset, i cili në ato kohë s’kishte emër të parë. Në vitin 1769, Stuart udhëtonte bashkë me Somerset drejt Anglisë. Kur ishte në Angli, Somerset u takua me njerëz që kishin lidhje me lëvizjen anti-skllavëri, ku përfshihej dhe aktivisti i mirënjohur, Granville Sharp. Gjatë kësaj periudhe Somerset u pagëzua me emrin James. Ai u kap pasi u arratis dhe gjyqi i tij i dha fundin skllavërisë në Angli.
Nat Turner
Nat Turner ishte një predikues me ngjyrë, i cili udhëhoqi revoltat e vitit 1831 në Virxhinia, në të cilat të paktën 55 të bardhë u vranë nga një grup prej 50 skllevërish. Truner ishte një njeri shumë fetar, i cili se kishte vizione dhe udhëzohej nga Zoti. Në natën e 21 gushtit 1831 ai udhëhoqi katër skllevër të tjerë në një masakër pranë qytetit të Jeruzalemit, ku u vranë rreth 40 apo 50 persona, por ushtarët lokalë arritën t’i mbërthenin ato. Ai u var më 11 nëntor 1831.
Ammar ibn Yasir
Ammar bin Yasir është një prej shoqëruesve të famshëm të Muhamedit dhe ishte një prej skllevërve të liruar nga Abu Bakr. Ai nderohet si një prej Katër Shoqëruesve, myslimanë të hershëm, të cilët ishin pasuesit e Ali in Abi Talib. Ammar ishte mik i Muhamedit dhe ai ishte një ndër ndërmjetësit në martesën me Khadijat Al-Kubra. Ai ishte skllav i Banu Adit. Yasir u vra nga një grup besnikësh të Mu’Aëiyah në betejën e Sifinit në vitin 657.
Abram Petrovich Gannibal
Gjenerali i lartë Abram Petrovich Gannibal, i njohur gjithashtu si Hanibal ose thjesht Ganibal, lidni nëvitin 1696 dhe ishte një skllav afrikan. Atë e mori Pjetri i Madh në Rusi dhe ai arriti të bëhej gjeneral, inxhinier ushtarak dhe guvernator i Revalit. Ai njihet më së shumti sot si stër-stërgjyshi i Aleksandr PUshkin, i cili ka shkruar dhe një roman të papërfunduar për të, me titull “Mulati i Pjetrit të Madh”.
Margaret Garner
Margaret Garner ishte një skllave i Amerikës së para Luftës Civile dhe mbahet mend për vrasjen me thikë të vajzës së saj dy vjeçare, në mënyrë që të mos e shihte fëmijën t’i kthehej në skllave. Margaret nuk u dënua për vrasje, por u detyrua të kthehej në një shtet skllav bashkë me fëmijën e vogël, një vajzë nëntë muajsh. Gazeta “Liberator” shkruante më 11 mars 1865 se anija me avull, në të cilën udhëtonte Margaret u mbyt dhe vajza humbi jetën. Margaret u përpoq të mbytej dhe vetë, pa sukses.
floroS
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 30
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi