Shqiptaret, pak te mbrojtur

Shko poshtë

27092009

Mesazh 

Shqiptaret, pak te mbrojtur

Gjimnazistet dhe studentet duket se preferojne me teper perdorimin e pilules urgjente, nje nder kontraceptivet me te perdorur kohet e fundit.

Specialistet e Institutit te Shendetit Publik por edhe farmacistet pohojne se kohet e fundit ka nje rritje te numrit te femrave qe zgjedhin kete kontraceptiv.

Nderkohe kontraceptivi tradicional per meshkujt nuk duket se eshte shume ne mode. Statistikat tregojne se pjesa me e madhe e shqiptareve edhe ne vitin 2009 preferojne te bejne seks, pa u mbrojtur me kontraceptive.

Ne shume qytete te vendit ka ende mungese informacioni mbi perdorimin e kontraceptiveve dhe llojet e tyre.

Ne Diten Nderkombetare te Kontraceptiveve, specialistet sqarojne se shqiptaret mund te terheqin falas kontraceptivet ne 460 qendra ne tere vendin dhe ne te gjitha poliklinikat, nje menyre per t'u mbrojtur jo vetem nga shtatzanite e padeshiruara, por edhe nga semundjet seksualisht te transmetueshme.

_________________
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi