Karnozina për shikim të mirë

Shko poshtë

Karnozina për shikim të mirë

Mesazh nga citti_barca prej Mon Aug 24, 2009 2:37 pmNjë lajm i mirë vjen nga një ekip studiues italian: Karnozina mund ta parandalojë zhvillimin e njërit prej shkaktarëve më të shpeshtë të verbimit.
Shkencëtarët kanë zbuluar se karnozina (e cila është e pranishme në mish të kuq, mish të shpezëve dhe në peshk) mund ta parandalojë zhvillimin e kataraktit, ndërsa nëse sëmundja ekziston, atëherë mund ta shërojë atë.

Katarakti shkakton errësimin e thjerrëzës së syrit me anë të shtresimit të proteinës strukturale alfa-kristalinë në formacion anormal.

Karnozina bllokon formimin e këtyre shtresave anormale, ndërsa në raste të caktuara edhe i shpërndan ato, duke i kthyer proteinat e thjerrëzës në formacione normale.

Studimi i publikuar në revistën “Biochemistry” tregon se konsumimi i rregullt i karnozinës mund ta zvogëlojë për 50% paraqitjen e kataraktit dhe kështu i paraprin parandalimit të verbimit.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi