Lenovo paraqet smartbookun e vet të parë

Shko poshtë

06012010

Mesazh 

Lenovo paraqet smartbookun e vet të parë


Veç paraqitjeve të një numri të madh të kompjuterëve të vegjël netbook, viti i kaluar është vërshuar me paraqitjen në treg të laptopëve edhe më të vegjël, atyre smartbook. Lenovo ka paraqitur lojtarin e vet në këtë kategori.

Lenovo kinez ka paralajmëruar një varg pajisjesh për panairin e radhës të elektronikës shpenzuese CES 2010, e në mesin e laptopëve, netbookëve dhe pajisjeve tjera është gjetur edhe një smartbook.

Karakteristikat e smartbookëve janë vet kompaktësia e tyre e jashtëzakonshme; këto pajisje u ngjajnë shumë laptopëve, por janë më të vegjël edhe se netbookët, përdorimin e procesorëve të tyre zakonisht i gjejmë tek telefonat e mençur, kanë prani të gjeneratës së tretë (3G) si dhe GPS, gjersa kohëzgjatja e baterisë së tyre ka autonomi pothuajse një ditë të plotë.

Smartbooku nga Lenovo vjen me shenjën dalluese Skylight, ka ekran prej 10.1-inç, futet në funksion nga një version i përshtatur i sistemit operativ Linux, ka dy qasje USB, mini HDMI dhe qasje për kartelat SD e SIM, e si hapësirë për ruajtje të dhënave përdor 20 GB flash memorie.
avatar
citti_barca
V.I.P
V.I.P

Numri i postimeve : 427
Registration date : 08/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi