Vetem Per Ata Qe Kuptojne Matematiken :P interesant

Shko poshtë

Vetem Per Ata Qe Kuptojne Matematiken :P interesant

Mesazh nga ♫tibe♫ prej Sun Sep 27, 2009 3:49 pm

Ekuacioni 1
Njeriu= ha+fli+puno+argetohu
Gomari=ha+ fli

Prandaj kemi:
Njeriu=gomar+pune+argetohu

Dmth:
Njeri-argetim=gomar+pune

Me fjale te tjera: Njeriu qe nuk njeh argetim=gomar+pune

Ekuacioni 2

Burri=ha+fli+fito para
Gomari=ha+fli
Dmth:
Burri=gomar+fito para
Me fjale te tjera : Burri qe nuk fiton para=gomar

Ekuacioni 3

Gruaja=Ha+fli+shpenzo
Gomarica=ha+fli
Dmth
Gruaja=Gomarice+shpenzo
Dmth
Gruaja-shpenzo=gomarice
Me fjale te tjera : Gruaja qe nuk shpenzon=gomarice

K O N K L U Z I O N I
Nga ekuacioni 2 dhe 3
Burri qe nuk fiton para=Grua qe nuk shpenzon
Keshtuqe burri qe fiton para nuk e le gruan te behet gomarice(postulati 1)
Gruaja qe shpenzon nuk e le burrin te behet gomar(postulati 2)
Si perfundim kemi:
Burre+grua=gomar+fito para+grua+shpenzo para

Duke pare postulatin 1 dhe 2 mund te nxjerim si perfundim:
Burri + grua = 2 gomare qe jetojne se bashku.
avatar
♫tibe♫
Princess
Princess

Numri i postimeve : 52
Location : Gostivar
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vetem Per Ata Qe Kuptojne Matematiken :P interesant

Mesazh nga floroS prej Sun Sep 27, 2009 3:52 pm

Good Very Happy

_________________
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 24
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vetem Per Ata Qe Kuptojne Matematiken :P interesant

Mesazh nga donbeco prej Sun Oct 25, 2009 8:36 pm

Applause

_________________
avatar
donbeco
Admin
Admin

Numri i postimeve : 588
Age : 24
Location : alone in my world
Registration date : 14/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Vetem Per Ata Qe Kuptojne Matematiken :P interesant

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi