Motori elektrik Mavizen arrin 200 km/orë, vjen me Linux dhe WiFi

Shko poshtë

07112009

Mesazh 

Motori elektrik Mavizen arrin 200 km/orë, vjen me Linux dhe WiFi

Mavizen, krahu prodhues i TTXGP (Time Trials Xtreme Grand Prix, garë për motorët me zero-emetime ndotëse) sapo ka njoftuar modelin TTX02 në garën SEMA të këtij viti. Ky motor është projektuar për të funksionuar jo si model për t’u shitur në masë, por si platformë për të ndërtuar modele të reja. Do dalë në shitje në fillim të 2010 (një sasi e kufizuar prej 50 modelesh) dhe s’do jetë vetëm si kallëp, por do jetë pajisur me një sistem operativ Linux, web server, suport portash USB, dhe lidhje WiFi.

Zëdhënësi i grupit projektues thotë:

“Motori me sasi prodhimi të kufizuar, Mavizen TTX02, u jep pjesëmarrësve të garës një shans të blejnë një motor që mund ta zhvillojnë vetë dhe ta bëjnë konkurrues dhe unik vetëm për veten e tyre.”

I karakterizuar edhe si “laptop me rrota”, ky motor përveç respektit dhe mbrojtjes së natyrës, është edhe një arritje e lartë teknologjike.

_________________
avatar
floroS
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 1981
Age : 25
Location : Milkyway
Registration date : 12/03/2009

http://htttp://youtube.com/floros93

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi